Historie

Nějak se začít musí, aneb když má kapela rybí jméno….

Poprvé se setkali v roce 1996 na londýnské univerzitě (University College London). Potkávali se v Ramsay Hall, což bylo vlastně něco jako kolej. Úplně prvními členy se stali přátelé Chris Martin s Jonny Bucklandem. Zatímco povedená dvojka přemýšlela, jakým směrem se vydat, připojil k nim spolužák Guy Berryman. Prý někde slyšel kus Chrisova songu a následně ho v baru, ač už trošku společensky unaven, oslovil, zda by s nimi nemohl hrát. Mohl. Nakonec se přidal i hudební talent Will Champion. Obětavě se kvůli pozici ve skupině naučil za pár dní na bicí, tak moc chtěl hrát v uskupení s nejasnou budoucností. Chris také oslovuje svého kamaráda, Phila Harveyho, studenta Oxfordu, aby jim dělal manažera. Začali hrát v malých klubech pod názvem "Starfish". Ten jim však nevydržel moc dlouho....

Jak se z malé rybky stalo velké Coldplay….

Jejich společný kamarád Tim ze skupiny „The High Wire“ jim nakonec doporučí název "Coldplay" pocházející ze sbírky poezie Philipa Horkeho. Světe div se, zůstalo jim dodnes. Šikovný manažer Phil jim zařizuje nahrání prvního EP s názvem „Safety EP“. Stalo se tomu tak 18. května 1998. Třískladbová nahrávka je rozdána přátelům a nahrávacím společnostem, takže se mezi „obyčejný lid“ dostalo z celkových 500 pouhých 50 kusů. Díky tomu si jich všiml lovec talentů Debs Wild, který je představil Simonu Williamsovi, ten je přihlásil ke svému vydavatelství Fierce Panda, protože ho zaujal song "Brothers & Sisters", které vydali i jako další EP v nákladu 2500 kusů. V létě 1999, kdy už mají v kapsách smlouvu s vydavatelstvím Parlophone, vydávají další singl, tentokrát s názvem "The Blue Room" v nákladu 5000 ks. Úspěch slaví se singlem „Bigger Stronger“, který se dostává do podvědomí lidí prostřednictvím Radia 1.

Neshody aneb jak Chris Willa z kapely vyhodil…

Je to sice řečeno s mírnou nadsázkou, je ale pravda, že k určitým rozkolům ve skupině došlo. Chris prostě Willa někam poslal, ten se urazil a odešel. Ne „tam“, ale ze skupiny. Martin si svoji chybu uvědomil a naštěstí, nejen pro skupinu, se Will vrátil a opět usedl za bicí. Pak už nic nebránilo hvězdnému rozjezdu dnes už světově uznávané kapely. Protože poté, co byly neshody vyřešeny, se konečně dostávají ke svému snu – práci na debutovém albu.

Jak se nejoblíbenější barvou Britů stala žlutá…..

Na začátku roku 2000 se skupina mohla pochlubit skladbami "Yellow" and "Everything's Not Lost". Hrají na britské obdobě Esa a Medúzy NME Carling Premier Tour jako nadějné seskupení. Následně se do nejlepší čtyřicítky britských hitů dostává skladba „Shiver“. Přelomový okamžik však nastává v červnu 2000, kdy se jim dostalo té cti, že si mohli zahrát na festivalu v Glastonbury s „Yellow“. Píseň se okamžitě dostala do podvědomí všedních posluchačů, raketově vylétla v hitparádě a předznamenala nečekaný úspěch. O měsíc později vydávají debutové album „Parachutes“ (Padáky), s nímž vyhráli britskou hitparádu. Začala jim však být vytýkána podobnost s Radiohead. „Yellow“ společně s „Trouble“ překonaly Atlantik. Samo nakladatelství zažilo šok. Z původně předpokládaného nákladu 40 000 ks se jen do Vánoc, tedy za půl roku, prodalo neuvěřitelných 1, 6 milonu kopií a to ještě pouze v Británii. Úspěch byl zakončen nejen ziskem několika prestižních ocenění, zmiňme například Brit Awards za nejlepší album a skupinu roku, prestižní Grammy za alternativní album roku,  několik cen MTV, ale i prosazení se za oceánem, což znamenalo předvoj vlny britských kapel ve Spojených státech. Ne každému se na tak raném začátku podařilo prorazit v Americe. Coldplay ano…..

Cesta za úspěchem pokračuje aneb když se vám do hlavy navalí moc krve….

V říjnu 2001 se skupina zavírá ve studiu, kde pracuje na druhém albu, a to i přesto, že se mluvilo o rozpadu kapely. Naštěstí to byly jen fámy, a tak mohlo v roce 2002 být vydáno „A Rush Of Blood To The Head“. Úvodní skladbu, jež je reakcí na události 11. září v New Yorku, doplňují hity jako „In My Place“, „God Put A Smile Upon Your Face“, „The Scientist“ nebo „Clocks“. Přichází šňůra festivalů a také turné k albu, na kterém je mimo jiné představena skladba Moses (dnes se tímto jménem „pyšní“ i Chrisův syn) a také je pořízeno Live CD a DVD z koncertu v Sydney. Skupina se stále více zapojuje do charitativních akcí, ať už Live 8 nebo hojně propagované „Make Trade Fair“, v jehož rámci Chris navštívil Ghanu. Fanoušky rozveselili i předělávkami např. „Barbie Girl“ od skupiny Aqua, „What A Wonderful World“ Louise Armstronga a dokonce, světe div se, i „Du hast“ od Rammsteinů…

Jak Coldplay posbírali všechno, co jim přišlo pod ruku……..

Řeč je o všech možných cenách, které za ROBTTH získali. Od několika Grammy např. za nejlepší alternativní album, výkon dvojice nebo skupiny, nahrávky roku za Clocks, tak i mnoho cen MTV a samozřejmě Brit Awards mimo jiné za skupinu a album roku.

Když se kluci baví aneb jak vznikla písnička o plínkách…..

V roce 2004 odpočívali po turné a chystali se na nové album. Jenže došlo k neshodám. Najednou zjistili, že to, co dělají, vzniká bez energie, náboje nebo jakékoliv souhry. Potřebovali si nejprve uvědomit, co a jak chtějí. A tak všechno hodili za hlavu, hráli spolu fotbal, baseball, vyráželi ven ne jako skupina, ale jako parta kamarádů. Prováděli ve studiu blbůstky, točili je na kameru a dávali k dispozici fanouškům na internet. Vznikla tak třeba skladba „The Nappies“ (Plíny), jako oslava narození Chrisovy dcery, kterou mimochodem s manželkou Gwyneth Paltrow pojmenovali Apple. No, ještě že z Mojžíše není Hruška……

Když se chce, tak to jde….

Potom, co si konečně uvědomili, že jsou především kamarádi, začala mít jejich hudba energii a duši. Začali tak usilovně pracovat. Výsledkem se v červnu 2005 stalo album X & Y. Nahrávalo se přes 18 měsíců v 8 studiích v USA a Velké Británii. CD mělo být původně vydáno už na konci roku 2004, jenže to prý nebylo úplně ono, a tak vznikly úplně nové songy. Nechtěli prostě vydat CD, se kterým by nebyli spokojeni. Díky jejich perfekcionismu se na svět dostal hojně oceněný hit "Speed Of Sound" jako první vlaštovka nového alba. X & Y se stalo druhým nejrychleji se prodávajícím albem ve Velké Británii, zvítězilo v hitparádách prodávanosti alb v neuvěřitelných 28 zemích světa. Úspěch slavily i „Fix you“, „Talk“ kopírující skladbu od Kraftwerk, a také „The Hardest Part“ s opravdu originálním videoklipem. Skupina se vydává na Twisted Logic Tour a v červenci 2005 se opět objevuje na charitativním Live 8. Společně se členem The Verve Richardem Ashcroftem se prezentuje se slavným hitem „Bittersweet Symhony“.

Dali si na čas, ale stojí to za to…..

Po X & Y přišla tříletá pauza. Pro fanoušky možná k nevydržení. Coldplay se ale pustili do dalších rovin jejich možností a v polovině roku 2008 potěšili svět čtvrtým řadovým albem s názvem "Viva La Vida Or Death And All His Friends". Po vydání XY už Chris Martin předesílal, že chystají rychlé, temné a těžké album bez piana. Guy dodal, že je moc baví být kreativní. To nejen, že potvrdili, ale podařilo se jim album, které i sama často nenáviděná kritika přijala nad míru pozitivně. Můžeme si jen pokládat otázky, jestli jsou ty ti staří dobří Coldplay, nebo zda se tak moc odchýlili od své původní tvorby. Každopádně je slyšet změna. Velká. Ovlivnil je prý i výlet v Latinské Americe, kde podrobněji poznali život malířky Fridy Kahlo. Také výměna producenta přinesla pozitivní změnu, ač opět došlo k nařčení, že spoluprácí s Brianem Enem napodobují U2. Ale to už tu bylo tolikrát. Nebyli by to oni, kdyby za nové album nesklízeli ceny. Hned tři Grammy, jedna za píseň roku, to už je úspěch. „Viva La Vida“, to je jeden úspěch za druhým. Tedy pokud nepočítáme neúspěšné Brit Awards. A nezapomeňme na drobný škraloupek v podobě žaloby kytaristy Satrianiho, kterému prý "ukradli" podstatné části jeho instrumentálky If I Couldn´t Fly a použili je ve Viva La Vida. Jestli kradli nebo ne nechám na ostatních. Já si myslím své......

Konečně jsme tády….

Tak se dočkalo i české publikum. 22. září 2008 se konečně představili v pražské O2 aréně. Skvělé publikum skupině odpustilo nestoprocentní zpěv nachlazeného zpěváka, ale i zpackanou skladbu Fix You, a vytvořilo úžasnou atmosféru. Chris za nachlazení nemohl, a i přesto to všechno vynahrazoval neutuchající energií, Fix You navíc arénou zněla dvakrát.České publikum musí doufat, že snad v roce 2010 přibude na seznamu koncertů Coldplay i zastávka "Praha". Snad je neodradilo zdejší špatné počasí. Anebo zloději. Věděli jste, že Guy v Praze přišel o peněženku? Nějaký floutek ho okradl, ale pozor, příhoda končí happyendem... poctivý zloděj si asi uvědomil, čí bundu to prošacoval a lup vrátil.... To se jen tak nevidí.....

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.